sklep z wełną mineralną
Pole wymagane!
sklep z wełną mineralną
Pole wymagane!

Wełna mineralna - jak powstaje

21.02.2023


Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym wykonanym z włókien mineralnych szklanych bądź skalnych. Stąd występuje zasadniczy podział na wełny szklane i wełny skalne.

Wełna szklana uzyskiwana jest ze stłuczki szklanej i piasku kwarcowego, który jest topiony w temperaturze ok. 1000 st. C.

Wełna skalna jest z kolei produkowana z bazaltu domieszkowanego przeważnie gabro, dolomitem oraz wapniem. Proces technologiczny wytapiania wełny skalnej wymaga znacząco wyższej temperatury tj. 1500 st. C.

Wełna mineralna skalna, jak i szklana, powstaje w procesie technologicznym polegającym na topieniu surowca do konsystencji lawy. Taki półprodukt zostaje następnie wylany na wirujące dyski, które wirują z prędkością kilku tysięcy obrotów. Na skutek działania siły odśrodkowej, stopiony surowiec rozbryzguje się i zastyga w powietrzu tworząc włókna. Tak uzyskane włókna mieszane są z lepiszczem oraz środkami hydrofobowymi, w celu zapewnienia odporności na absorpcję wilgoci z powietrza. Następnym etapem cyklu produkcyjnego jest formowanie, gdzie w zależności od rodzaju produktu, uzyskuje on odpowiednie ułożenie włókien oraz wstępny kształt.

Kolejny etap to komora polimeryzacji, gdzie następuje związanie lepiszcza w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza. Po ostygnięciu wełna jest docinana na ostateczny wymiar i pakowana.

Ciekawostką jest, iż do podobnego zjawiska dochodzi czasami naturalnie, podczas wybuchu wulkanu, gdzie stopione skały wulkaniczne ochładzają się w powietrzu, tworząc strzępki włókien. Na Hawajach materiał ten nazywany jest włosami bogini Pele – legendarnej mieszkanki wulkanu Kilauea. Obserwacji tego naturalnego fenomenu zawdzięczamy wynalezienie wełny mineralnej.

Wełna mineralna jako materiał izolacyjny cechuje się niską przewodnością cieplną oraz bardzo dobrymi parametrami akustycznymi.
Jest szeroko wykorzystywana jako separator akustyczny w ściankach działowych, stropach, a nawet w przydrożnych ekranach akustycznych.

Jako izolację termiczną, ze względu na bardzo szeroką paletę produktów gotowych na rynku, możemy zastosować do ocieplenia stropów, stropodachów, ścian elewacyjnych, fundamentów, stropów, kominów oraz elementów instalacji hydraulicznych. Ciekawym zastosowaniem są uprawy hydroponiczne roślin, gdzie wełna mineralna zastępuje podłoże naturalne.

Wełna mineralna charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami przy kontakcie z wilgocią. Z jednej strony jest paroprzepuszczalna, co sprawia że budynek ocieplony wełną „oddycha” i zapewnia niespotykany komfort w pomieszczeniach, gdzie została zastosowana, tworząc swoisty mikroklimat. Z drugiej strony jest materiałem który po zamoczeniu np. na skutek zalania, możemy wykorzystać wykorzystać ponownie po uprzednim wysuszeniu – zwłaszcza wełny skalne.

Warto zaznaczyć, że wełna mineralna jest produktem wysoce ekologicznym. Po pierwsze, jako produkt naturalny nie wchodzi w interakcje ze środowiskiem naturalnym, a po drugie, podlega całkowitemu recyklingowi umożliwiając wielokrotne wykorzystanie materiału, czego nie można powiedzieć o styropianie czy piankach polimerowych.

Kolejną ważną cechą wełny mineralnej jest fakt, iż jest produktem całkowicie niepalnym. Wszystkie produkty z wełny mineralnej posiadają klasę niepalności A1. Nawet w przypadku działania ekstremalnie wysokich temperatur wełna mineralna nie dymi i nie uwalnia substancji toksycznych, które są najczęstszą przyczyną zgonów podczas pożarów. Tutaj warto powiedzieć o wyższości wełny skalnej nad szklaną. Wełna skalna ma dużo wyższą temperaturę topnienia, a co za tym idzie, topiąc się, nie ma tendencji do tzw. skapywania.

Omawiając różnice pomiędzy wełnami szklanymi, a wełnami skalnymi, należy wyraźnie podkreślić, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że dana technologia jest lepsza od tej drugiej. Są to różne produkty z innymi właściwościami. Wszystko zależy od zastosowania produktu.
Dużo zależy od osobistych preferencji projektantów i wykonawców. Z ogólnych aspektów przyjmuje się, że wełny szklane potrafią mieć niższy współczynnik przenikania ciepła lambda, a wełny skalne cechuje mniejsza nasiąkliwość wody. Wełny szklane mają większą zdolność do tzw. „osiadania” w stosunku do wełny skalnej. Wybór wełna szklana – wełna skalna jest nieoczywisty i wszystko zależy od studium danego przypadku, ponieważ czasami zastosowanie ewidentnie faworyzuje wełnę skalną, a czasami szklaną. Wiele jest również przypadków gdzie użycie jednej jak i drugiej będzie tożsame, a jedynym czynnikiem warunkującym będzie kryterium ceny.

Porównując wełny mineralne (szklane i skalne) z produktami takimi jak styropian, a zwłaszcza piana natryskowa, mamy wyraźną przewagę na korzyść wełny. Jest to materiał naturalny, nietoksyczny, niepalny, nie dymiący, oddychający i paroprzepuszczalny.

Zobacz również

Porównaj 0 / 3